
Het overleg bij KLM over een nieuwe grond cao kent nog steeds weinig vooruitgang. Op dit moment (medio juni 2025), zijn nog weinig resultaten bereikt, terwijl de cao wel al per 1 maart 2025 door KLM is opgezegd.
Naast en tijdens het cao-overleg lopen ook discussies over afspraken voor boventalligen door het reorganisatie programma Back on Track en het moderniseren van Bijlage 15, dat ook een onderdeel van de cao is. Deze onderwerpen hangen nauw met elkaar samen , waarmee deze cao-onderhandelingen een nog complexere puzzel zijn dan anders.
Acties en stakingen op komst
Op 13 mei 2025 hebben 2 collega bonden aangegeven dat zij geen heil meer zien in verder onderhandelen, omdat zij vinden dat KLM te weinig biedt. Beide vakbonden hebben KLM ultimatums gesteld, die op 13 juni 2025 zijn afgelopen. KLM heeft geen nieuw cao-bod gedaan, dus zij zullen overgaan tot publiekvriendelijke acties en na 26 juni 2025 ook tot 24-uurs stakingen.
Gezien de voortgang die wij hebben geboekt op onze voornaamste punten, is er voor ons in deze fase van de onderhandelingen geen aanleiding om een actietraject te starten.
Wel vragen we de leden om de buttons en hesjes te blijven dragen om de druk op de ketel te houden en de onderhandelingen niet stil te laten vallen
NVLT richt actie comité op
Op 16 juni 2025 heeft het bestuur van de NVLT besloten tot het uit “voorzorg” oprichten van een actie comité. Dit omdat beide collega bonden in hun ultimatums hebben aangegeven dat zij zich verzetten tegen eigen cao afspraken voor technici in een addendum of aparte cao. Lees hier het nieuwsartikel.
Inzet op eigen cao en inbouwen AMT
De NVLT heeft voor deze cao, náást goede afspraken over loonsverhoging, vergoedingen en flexibiliteit, primair ingezet op het maken van twee afspraken: een eigen cao voor luchtvaarttechnici en het inbouwen van de arbeidsmarkttoeslag in de salarissen en -schalen.
Onderhandelen is een kwestie van geven en nemen en inmiddels liggen er twee acceptabele compromis voorstellen van KLM op tafel.
Voor de eigen cao afspraken voor luchtvaarttechnici: een Techniek Addendum met de status van cao. Hierin zullen in ieder geval de T-OSG salarisschalen, de rooster afspraken en de vergoedingen worden opgenomen.
Daarnaast deed KLM voor de AMT een voorstel om de tijdelijke toeslag met een totale waarde van 8,5% te verlengen voor langer dan 5 jaar.
De leden van de NVLT hebben daarop een alternatief voorstel van bestuur en kaderleden gesteund, waarbij de AMT een cao-afspraak moet worden in het Techniek addendum en de voorwaarden voor onder andere tussentijdse herijking moeten worden aangescherpt.
Dit alternatieve voorstel is op 13 mei besproken in het cao-overleg en door KLM overgenomen. Lees hier het integrale voorstel van KLM.
Noodzaak
Wat de NVLT betreft zijn eigen cao afspraken voor luchtvaarttechnici noodzakelijk, omdat de technische arbeidsmarkt in Nederland en daarbuiten aantrekkelijker is dan KLM. Met de uitstroom van ervaren technici en een lange opleidingstermijn van nieuwe medewerkers tot GWK, moet KLM er voor zorgen attractief te blijven in de markt. Nieuwe collega’s aantrekken zal KLM niet lukken als arbeidsvoorwaarden elders interessanter zijn.
Cao resultaat
Alhoewel de NVLT positieve punten ziet rond eigen cao afspraken voor de luchtvaarttechnici en het behouden van de AMT, moeten we samen wel waakzaam blijven. Er is geen zekerheid over het eindresultaat van de cao-onderhandelingen. KLM kan zich bedenken en cao-voorstellen wijzigen of intrekken.
Wat de NVLT betreft moeten er straks acceptabele afspraken over (een vorm van) eigen cao en inbouw van de AMT in een eindbod of cao-resultaat zitten. Als dat niet het geval is, dan zullen wij het resultaat negatief voorleggen en oproepen tot een actietraject.
Bewustwordingsacties
Om aan KLM management, passagiers en collega’s te laten zien dat het de leden van de NVLT menens is, willen we met een aantal ‘operatie vriendelijke’ acties duidelijk maken dat we schouder aan schouder staan als het aankomt op het maken van noodzakelijke afspraken specifiek voor luchtvaarttechnici. De inhoud van deze acties, die de operatie niet zullen schaden, zullen we delen via de infogroepen op Whatsapp.
Hierbij geldt: zorg dat de actiemiddelen héél veel en héél goed zichtbaar zijn! Die zichtbaarheid is het signaal van onze eensgezindheid!
Doel
De geëiste eigen cao afspraken en behoud van de AMT waarde zijn noodzakelijk voor:
– behouden van (ervaren) eigen personeel;
– aantrekken van nieuw personeel;
– het beheersbaar houden van de werkdruk;
– het voorkomen van meer inhuur van dure contractors en
– het tegengaan van uitbesteding van regulier onderhoudswerk.
Schaarste en tekorten
Er is wereldwijd een nog steeds verder groeiende schaarste aan luchtvaarttechnici. Door pensionering, vertrek uit de sector en de uitbreiding van het totaal aantal vliegtuigen, zal deze situatie nog vele jaren aanhouden. Zeker ook omdat de wettelijk vereiste opleiding tot ervaren gecertificeerd luchtvaarttechnicus tot 12 jaar tijd kost!
De NVLT luidde hierover al in 2023 de noodklok met de position paper “ALLE HENS AAN DEK” (lees hier).
Media
Rijksoverheid – Rapport Arbeidsmarktkrapte technici
ILT – Staat van de Luchtvaart 2025
CNBC – Why A Shortage Of Airplane Mechanics Is Aviation’s Next Challenge (video)
Boeing – Pilot and Technician Outlook 2024-2043
Aviation Business News – Critical shortage of engineers means looming crisis for aviation
Avionics International – Aviation Maintenance Technician Shortage Threatens Post-COVID Rebound
Flying Mag – The Aviation Mechanic Shortage Is Worse Than You Might Think
Ibtasaam Sajid – Why the Aviation Industry is Facing a Shortage of Skilled Aircraft Technicians/Engineers?
Et Edge Insights – Aviation industry growth trajectory in the next decade
Luchtvaartnieuws – IndiGo verdubbelt Airbus-order naar bijna 1000 vliegtuigen
Eerdere nieuwsberichten KLM cao
250617 KLM: bonden staken tégen eigen addendum technici
250515 ILT: tekort aan technici zorgt voor risico’s
250514 KLM: volgende stap eigen cao-afspraken technici gemaakt
250425 KLM: leden akkoord met alternatief AMT voorstel
250418 Niet op één paard wedden: Addendum + AMT in cao
250416 KLM weigert inbouw AMT in salaris
250410 KLM schoffeert technici: AMT omlaag naar 5%
250326 FNV en CNV ook voor eigen arbeidsvoorwaarden technici
250320 Voortgang KLM cao-onderhandelingen
250303 KLM: opzegging cao heeft geen gevolgen voor medewerkers
250219 KLM: geen schot in cao overleg grond
250207 KLM-overleg: zwemmen in een emmer appelstroop
250203 KLM: geen schot in vervolg cao-overleg
250108 KLM: cao-overleg van boycot naar pauze…
241230 KLM: weer horde eigen cao-afspraken techniek genomen!
241220 KLM biedt opening eigen cao-afspraken techniek
240711 KLM NIEUWSUPDATE